Cejlonský hřebíček celý 25g
Cejlonský hřebíček celý 25g (Syzygium aromaticum)
Květní kalichy s poupětem hřebíčkovce kořenného.
Země původu: Srí Lanka
Skladování: pro zachování vysoké kvality hřebíčku jej uchovávejte v našem vakuovém sáčku při pokojové teplotě, mimo sluneční záření. Sáček mějte dobře uzavřený, je vhodné ho navíc umístit do uzavřené sklenice (čím menší, tím lepší), aby se silice a aroma hřebíčku nemohly ztrácet do volného prostoru.
Hřebíček je sušený kalich s poupětem Hřebíčkovce kořenného, stálezeleného stromu pěstovaného od Indonésie přes Srí Lanku až po Madagaskar. Až 90% esenciálních olejů hřebíčku tvoří voňavá aromatická látka eugenol, přítomná v menším množství například i ve skořici. Dalšími důležitými látkami obsaženými v hřebíčku jsou například flavonoidy, třísloviny včetně derivátu kyseliny salicylové a dokonce i vanilin – zkuste si přivonět k opravdové vanilce a hřebíčku, určitou spojitost ve vůni najdete. Jak díky eugenolu a vanilinu, tak díky dalším látkám obsaženým v pryskyřici, které je hřebíček doslova plný, je hřebíček vhodný nejen na vaření, ale i pro aromaterapii a pomme d’ambre (hřebíčky a další koření zapíchané do citrusů). Námi dodávaný hřebíček sami importujeme výhradně jen ze Srí Lanky, od prověřených farmářů, kteří sklízí hřebíček těsně před rozkvětem a zachází s ním opatrně, aby se neodlomily hlavičky. Srí lanský hřebíček má jedinečnou, sladší vůni, a není přesušený jako ten, který pořídíte v běžných českých obchodech.
Vedle aromaterapie a dekorativních účelů, hřebíček by neměl v hojném množství chybět v žádné kuchyni. Je hojně používán k dodání své jedinečné vůně pokrmům v Asii, Evropě, Africe, Indii, Číně, téměř po celém světě. Ve Francii je nezbytnou přísadou do mnoha vývarů. Dodává chuť marinádám, masům, je často přidáván do curry směsí, ale je výborný i na svařená jablka či hrušky se skořicí, nebo k rebarboře (ta už bývá v sezóně k dostání i v supermarketech!). Výtečně se hodí k hovězímu masu. V mexické kuchyni bývá často používán v kombinaci se skořicí. U nás doma vždy, když vaříme rýži, do ní vkládáme cibuli s dvěma, třemi zapíchlými hřebíčky. Totiž účinek hřebíčku není jen chuťový a čichový, ale má i dobrý vliv na trávení – podporuje vylučování žaludečních šťáv a stimuluje peristaltiku střev.
Hřebíček nenabízíme mletý, jelikož díky vysokému obsahu silic namletím našeho hřebíčku získáte spíše pastu, než prášek :)
Recenze
V tuto chvíli nejsou žádné zákaznické recenze.